Kilkuset gości uczestniczyło 5 lipca 2009r. w „Marzyskim weselu”. Mieszkańcy Marzysz i okolicznych wsi, a także dziesiątki turystów mogli zobaczyć jak niegdyś wyglądały na wsi obrzędy weselne, posłuchać ludowej kapeli, weselnych pieśni i przyśpiewek, a także spróbować weselnego placka, kiełbasy i kaszanki. Wesele zaczęło się w kościele w Kaczynie, gdzie przed ołtarzem w ludowych strojach stanęli pan młody i panna młoda oraz weselni goście. Potem na furmankach ruszył z pod kościoła weselny orszak , który dotarł na plac przy punkcie katechetycznym w Marzyszu. Na drodze orszaku stanęła oczywiście bramka, pan młody musiał gospodarzom postawić po kieliszku. Scenariusz wesela powstał w oparciu o oryginalne teksty dawnych pieśni weselnych. Były przyśpiewki, błogosławieństwo, dzielenie chlebem, tańce w rytm „Kapeli Świętokrzyskiej”, oczepiny. Publiczność śpiewała wraz z zespołami.
– Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tyle ludzi – mówi Teresa Klimczak, instruktor daleszyckiego Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, autorka scenariusza odgrywający jednocześnie rolę starościny wesela. Oczywiście nie obeszło się bez weselnego placka, kaszanki i kiełbasy, a jeśli ktoś chciał czegoś mocniejszego musiał sam się zaopatrzyć.
„Marzyskie wesele” przygotowała Rada Sołecka Marzysza i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach. Pomysł, jak się okazało był strzałem w dziesiątkę. Chętnych do uczestnictwa w weselu i poznania własnej tradycji nie brakowało. Zwłaszcza dla turystów wesele było nie lada atrakcją.
Wykonawcy obrzędu ludowego p.n. „Marzyskie Wesele”
Panna młoda – Monika Kuroś
Pan młody – Norbert Wojciechowski
Starsza druhna – Bożena Kołodziejczyk
Starszy drużba – Grzegorz Jamioł
Matka I – Helena Jamioł
Matka II – Maria Komorowska
Ojciec – Stanisław Komorowski
Starościny – Teresa Klimczak, Marianna Śmiłowska.
Drużbowie: Danuta Kowalska, Stanisław Jamioł, Aleksandra Jamioł, Ludwik Kubicki, Teresa Stachurska, Jerzy Nowicki
Orszak weselny prowadziła amazonka na koniu ANNA BARAN
Furmankami powozili: Kazimierz Kulpa, Wojciech Komorowski, Ireneusz Lipa
Wystąpił również Gminny Zespół Pieśni Ludowej MGOK Daleszyce, Zespół Śpiewaczy „Dalmarjanki” z Daleszyc, „Mójczanki’ z Mójczy i Kapela Świętokrzyska.