Zespół Taneczny Mażoretki


Zespół „Mażoretki” powstał w 2018 roku w ramach projektu „Zagospodarowanie Czasu Wolnego Mieszkańcom”. Wnioskodawcą była Ochotnicza Straż Pożarna w Daleszycach.
W ramach grantu zostały zakupione stroje, buty, pompony. Zespół tworzy 14 dziewczynek, które mieszkają na terenie Miasta i Gminy Daleszyce. Obecnie po zakończonym okresie finansowania z grantu, Zespół działa przy MGOK w Daleszycach. Grupa Mażoretek najczęściej występuje z Orkiestrą Dętą z Daleszyc, choć ma także układy do muzyki odtwarzanej elektronicznie. Najbardziej prestiżowa imprezą był przemarsz z orkiestrą na XX Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr – Busko Zdrój 2019. Instruktorem Zespołu od samego powstania jest Pani Halina Górska.
Zespół Taneczny „KRYSZTAŁKI”


Zespół taneczny „Kryształki” został założony przy Szkole Podstawowej w Daleszycach przez Halinę Górską oraz Jana Cedro – dyrektora szkoły.
Od 2009r. działa przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach, a instruktorem zespołu jest Łukasz Górski. Grupa ta bierze udział w różnych imprezach kulturalnych na terenie Miasta i Gminy Daleszyce oraz konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
Zespół przygotował także widowisko podczas Kanonizacji Jana Pawła II w 2014r., Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016r. oraz Koronacji Obrazu Matki Bożej Daleszyckiej w 2021r.
W czasie swojej działalności artystycznej zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Największym osiągnięciem jest udział w X Świętokrzyskich Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych i zdobycie w nim III – go miejsca, w kategorii inne formy tańca do 11 lat. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs tańca w naszym województwie. Zespół brał także udział w takich konkursach jak:
– Ogólnopolskie Spotkania Taneczne (Re)akcje – Bełchatów 2018,
– Powiatowe Spotkania Artystyczne Hufca ZHP Kielce Powiat w kategorii zespoły taneczne,
– Chorągwiane Spotkania Artystycznych Zespołów Tanecznych i Folklorystycznych, w kategorii: placówki kultury,
– Konkurs taneczny pod nazwą „Rytmiczne Pląsy”, Skarżysko – Kamienna,
– Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych – Małogoszcz,
– Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych – Suchedniów.
Występował gościnnie na 50 Festiwalu Harcerskim – Kielce 2023 oraz Koncercie Uwielbienia w Kielcach.
Z w/w konkursów tanecznych Zespół zawsze przyjeżdża z nagrodą na podium.
Obecnie grupa liczy 45 osób w wieku od 7 do 15 lat.
ORKIESTRA DĘTA

Orkiestra w Daleszycach powstała w 1927 roku. Jej założycielem był Piotr Michalczyk, pierwszym kapelmistrzem został Jan Powałek, grający w orkiestrze wojskowej na Bukówce. Po wojnie naukę gry na instrumentach, również dętych, prowadził miejscowy organista Józef Urbański. Później sprawami organizacyjnymi orkiestry zajmował się Edward Kuca. W latach 80. zatrudniono kapelmistrza Kazimierza Hoffmana – muzyka z orkiestry wojskowej na Bukówce. Wtedy to orkiestra zaczęła swoje prężne działania mające na celu zakup instrumentów, remont instrumentów, a co najważniejsze – pozyskiwanie młodzieży. Liczne próby i odpowiedni repertuar doprowadziły do tego, iż na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Strażackich w Jędrzejowie w 1985 roku orkiestra zajęła II miejsce. W 1992r. kapelmistrzem orkiestry został Stanisław Szydłowski po roku rezygnuje. Sprawami organizacyjnymi zajął się wtedy Jan Sodel i Jan Niepsuj. Taka sytuacja trwała do 2001 roku.
W 2001 zatrudniono kapelmistrza Jana Tokarza – muzyka z kieleckiej filharmonii. Zarząd OSP Daleszyce wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Daleszycach zaczął reaktywować tradycję muzykowania. W 2004 roku odszedł z orkiestry Jan Tokarz, po 2 miesiącach został zatrudniony kapelmistrz Ryszard Tabiszewski – muzyk, kapelmistrz orkiestry wojskowej na Bukówce. Pozyskano młodych muzyków i uczyć nowego repertuaru.
We wrześniu 2008r. orkiestra dęta uczestniczyła w II Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Nowinach.
W 2009r na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który odbył się w Daleszycach nasza orkiestra zdobyła wyróżnienie.
Braliśmy także udział w Ogólnopolskich Obchodach dnia Strażaka w 2010r. prowadząc kolumnę składającą się z kompani straży pożarnej, pocztów sztandarowych, sprzętu strażackiego, a także wykonaliśmy koncert w muszli koncertowej parku miejskiego w Kielcach.
W 2011r. orkiestra była zaproszona przez władze Kielc do uświetnienia uroczystości 5 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Ponadto uświetniamy uroczystości lokalne: strażackie, święta państwowe, kościelne, także gminne festyny i dożynki.
W dniach 16 – 18czerwca 2012r. dzięki zaangażowaniu i pomocy p. Anny Oszczepalskiej i p. Burmistrza Wojciecha Furmanka orkiestra uczestniczyła w wyjeździe do Dalesic w Czechach. Tam na odbywającym się przeglądzie orkiestr zagrała również nasz orkiestra. Koncert uświetniła także wokalistka Kornelia Kanclerz oraz jej brat Klaudiusz.
W 2013r. i 2014r. Orkiestra Dęta z Daleszyc, postanowiła uwiecznić swój repertuar wydając płytę. Dużym sukcesem naszej orkiestry było zajęcie II miejsca, na 7 startujących w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Strażackich – Działoszyce 2013, powiat pińczowski. Tym samym otrzymaliśmy nominację do Przeglądu Regionalnego, który miał miejsce w 2014r. Warto zaznaczyć, że taką nagrodę orkiestra zdobyła przed 29 laty na Przeglądzie w Jędrzejowie.
Dużym sukcesem naszej orkiestry było zajęcie III miejsca, na 7 startujących orkiestr w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP – Wisła 2014, woj. śląskie. Przeglądy regionalne odbywały się w 7 regionach Polski. Ogólnie na 54 startujące orkiestry zajęliśmy 9 miejsce exequo. Tym samym orkiestra zakwalifikowała się po raz pierwszy w historii do Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP.
W 2015r. historycznym sukcesem mogą szczycić się członkowie Orkiestry Dętej z Daleszyc, działającej przy OSP i Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach, którzy reprezentowali naszą gminę, powiat kielecki, i województwo świętokrzyskie na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych
w Płocku w dniach 5-7 czerwca 2015r. To wielkie wydarzenie dla naszych muzyków, ponieważ znaleźli się wśród 19 najlepszych Orkiestr w Polsce. Sam udział w tak wysokiej rangą imprezie, był dla nich dużym wyróżnieniem.
XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP we Włoszczowej. Na 9 startujących Orkiestra nasza otrzymała awans na przegląd regionalny w 2016 roku. Na przeglądzie regionalnym w Częstochowie zdobyliśmy 7 miejsce na 12 startujących orkiestr.
W 2015r. orkiestra została nagrodzona „ZŁOTĄ WAGĄ” – nagrodą Burmistrza Daleszyc – Dariusza Meresińskiego w kategorii „Wydarzenie roku”
W 2016r. przeprowadzono nabór do orkiestry wykonując koncert dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Daleszycach. Do orkiestry zapisało się chętnych 11 osób, których od podstaw uczy p. Jacek Cielibała.
W 2017r. sukcesem było zajecie III miejsca na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Busku Zdroju – zdobywając nominacje do Regionalnego Przeglądu Orkiestr na 2018r.
We wrześniu 2017r. kapelmistrzem orkiestry zostaje p. Jacek Cielibała. Postanawia wprowadzić nowy repertuar i szkolić młodzież. Na Regionalnym Przeglądzie Orkiestr – Opatów 2018r. udaje się zdobyć VII miejsce na 14 startujących orkiestr. Orkiestra jest zaproszona na Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego w Kielcach 15 sierpnia 2018r.
W 2018r. drugim instruktorem zostaje także p. Paweł Czekaj – muzyk z Kieleckiej Filharmonii.
W 2019r. zdobyła II miejsce na XX Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr – Busko Zdrój 2019r. – uzyskując nominacje do Regionalnego Przeglądu Orkiestr OSP na 2020r. W grudniu 2019r.dzięki pomocy finansowej Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusza Meresińskiego oraz MGOK
w Daleszycach udało się zakupić nowe stroje dla orkiestry.
W listopadzie 2020r odbył się Zdalny Przegląd Orkiestr OSP orgaznizowany przez Związek OSP RP w Warszawie, orkiestra oraz zespół Mażoretki nagrali utwory, które wysłano komisji oceniającej.
Orkiestra otrzymała srebrne pasmo. W 2020r. oraz 2023r. orkiestra wydała kolejne krążki, na których zamieszczone jest po 10 utworów rożnego rodzaju muzyki.
Obecny skład orkiestry 2023:
- Jacek Cielibała – kapelmistrz
- Amelia Sarek – klarnet 1
- Filip Scendo – klarnet 1
- Marcelina Rubak – klarnet 2
- Nikola Kraska – klarnet 3
- Bartłomiej Dygas – sax alt 1
- Aleks Ozimina – sax alt 1
- Miłosz Duda – sax alt 2
- Aleksandra Łukawska – sax alt 2
- Zofia Wojciechowska – sax alt 2
- Zofia Kotyniewicz – sax tenor 1
- Dawid Stepień – sax tenor 1
- Mateusz Wojsa – kornet 1, wokal
- Karolina Kozieł – kornet 1, wokal
- Maria Jachimowska – kornet 1
- Piotr Ziółkowski – kornet 2, wokal
- Igor Pacierz – kornet 2
- Filip Stępień – kornet 3
- Bartosz Ozga – kornet 3
- Wiktoria Kułaga – baryton
- Norbert Wojciechowski – tenor, wokal
- Patrycja Bąk – puzon
- Mateusz Radomski – tuba, gitara basowa
- Natalia Jaworska – perkusja, tamburmajor
- Franciszek Kotniewicz – werbel, perkusja
- Karla Kopczyńska – werbel
- Zbigniew Kraska – bęben
- Marek Snoch – talerze
- Marcelina Wojsa – wokal
Zapraszamy wszystkich chętnych do gry w orkiestrze, zajęcia odbywają się w MGOK
w Daleszycach przy ul. Chopina 25.
Grupa starsza – wtorek oraz piątek godz. 19.00 – 22.00
Grupa młodsza – wtorek – piątek godz. 15.00 – 17.00
Więcej o historii orkiestry na stronie www.ospdaleszyce.pl w zakładce OSP Daleszyce.
Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza


Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza powstał w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Członkowie zespołu to mieszkańcy Marzysza, Kaczyna, Komórek.
Na repertuar zespołu składają się stare, autentyczne pieśni, piosenki i przyśpiewki regionu świętokrzyskiego śpiewane gwarą. Zespół prezentuje również widowiska obrzędowe przedstawiające zwyczaje i obrzędy ludowe, takie jak „Marzyszkie Wesele”, „Pieczenie chleba”, „Kisenie kapusty
u Macejeów”, „Darcie pierza”. Zespół posiada także w swoim repertuarze stare kolędy i pastorałki, pieśni pasyjne i wielkopostne oraz pieśni Maryjne.
Zespół zajmuje czołowe miejsca na powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach i festiwalach: Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku – I miejsce, Buskie Spotkania z Folklorem – wielokrotnie I, II, III miejsca i czterokrotnie Główna Nagroda im. Haliny Szelestowej, Świętokrzyski Konkursu Kolęd i Pastorałek, „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej – wielokrotnie I, II, III miejsca, Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego
w Rzeszowie, wyróżnienie na 50 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Kierownikiem zespołu od samego powstania jest Pani Teresa Klimczak.
Również utalentowaną członkinią zespołu jest Pani Marianna Śmiłowska, która jako solistka zdobyła kilkakrotnie miejsca na podium występując na różnorakich przeglądach i festiwalach.
Zespół Śpiewaczy “MÓJCZANKI”
Zespół Śpiewaczy “MÓJCZANKI” powstał w 1999 roku przy KGW Mójcza. W 2019 roku został przekształcony w zespół „Mójczanie”. Założycielką i kierownikiem zespołu jest Pani Lidia Mojecka. Panie i Panowie biorą czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym gminy. Zespół prezentuje także swój dorobek artystyczny na powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach i konkursach folklorystycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia m in.: III miejsce w Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek, I i II miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem oraz wyróżnienie w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zespół Śpiewaczy „DALMARJANKI”


Zespół Śpiewaczy „DALMARJANKI” z Daleszyc powstał w 2000r. przy kole Gospodyń Wiejskich w Daleszycach i działa pod patronatem Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach. Nazwa „Dalmarjanki” pochodzi od Daleszyc (Dal) – nazwy miejscowości, Marianny (mar) – pierwszej kierowniczki zespołu, Janki (Janiny) – przewodniczącej KGW Daleszyce.
Zespół bierze udział w powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach i festiwalach śpiewaczych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Członkinie zespołu włączają się także w imprezy organizowane na terenie Miasta i Gminy Daleszyce. Najważniejsze nagrody na koncie zespołu to: Nagroda Główna im. Haliny Szelestowej na XXXIV Buskich Spotkaniach z Folklorem w 2010 roku, wyróżnienie w konkursie „Jawor u źródeł kultury”, a także III miejsce w 47 Sabałowych Bajaniach
w Bukowinie Tatrzańskiej. W 2016 roku zespół Dalmarjanki zajął III w Przeglądzie Pieśni Ludowej i Regionalnej Kół Gospodyń Wiejskich w Rakowie. Zespół bierze także udział zdobywając miejsca na podium w Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Wielkopostnych, Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. Obecnie kierownikiem zespołu jest Pani Maria Meresińska.
Męski Zespół Śpiewaczy “Kumotry”

Męski Zespół Śpiewaczy „KUMOTRY” powstał w lipcu 2012 roku i działa pod patronatem Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach. Założycielem zespołu jest Teresa Klimczak, a jego kierownikiem Stanisław Dygas. Zespół bierze udział w imprezach gminnych min. Dożynki, Turniej Sołectw, WOŚP, Jarmark na św. Michała, ”Cecyliada”. Na przeglądach i konkursach śpiewaczych powiatowych i wojewódzkich zdobywa nagrody i wyróżnienia.
- II i III miejsce w XX Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałekwe Włoszczowie,
- III, II miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem,
- wyróżnienie – Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Chmielniku.
Na repertuar zespołu składają się stare pieśni i piosenki ludowe regionu świętokrzyskiego śpiewane gwarą. Zespół ma także w swoim repertuarze kolędy i pastorałki, pieśni Maryjne i wielkopostne.
Panowie bardzo często występują z paniami z zespołu z Marzysz oraz biorą udział w licznych obrzędach.
Wyróżniającym się solistą zespołu jest Stanisław Dygas.
Zespół śpiewaczy ” Sukowianki znad Lubrzanki”


Zespół śpiewaczy ”Sukowianki znad Lubrzanki” został założony w czerwcu 2012 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich o tej samej nazwie. Jego repertuar obejmuje głównie utwory ludowe związane
z regionem świętokrzyskim, a także piosenki biesiadne oraz pieśni kościelne. Od czasu swego powstania zespół występował podczas licznych imprez organizowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej oraz MGOK Daleszyce. Panie są laureatkami wielu nagród zdobytych podczas konkursów śpiewaczych, Najważniejsze osiągniecia to:
– I miejsce w konkursie śpiewaczym „Ciżbą śpiewanie” im. Oskara Kolberga,
– I i II miejsce zdobyte podczas Buskich Spotkaniach z Folklorem.,
– II i III miejsce podczas Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek – Włoszczowa
– II i III miejsce podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku
– II miejsce na Festiwalu Pieśni Wielkopostej organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury
w Kielcach
– II miejsce w I Powiatowym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej – Łopuszno 2022r.
– I miejsce w wojewódzkim konkursie wokalnym „Dla Ciebie Mamo” organizowanym przez Miasto i Gminę Nowa Słupia oraz wyróżnienie podczas Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos 2021” w Zebrzydowicach.
Od 2016 roku zespół współpracuje z Michałem Jagusiem, który odpowiada za przygotowanie muzyczne i akompaniament na akordeonie.
Kierownikiem zespołu jest Anna Januszek
Zespół śpiewaczy „Wesołe Gosposie”

Zespół śpiewaczy „Wesołe Gosposie” powstał w 2017 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich o tej samej nazwie. Zespół tworzą mieszkanki i mieszkańcy wsi Widełki. W swoim repertuarze mają piosenki ludowe śpiewane gwarą świętokrzyską, utwory biesiadne, wielkopostne i bożonarodzeniowe. Swoimi występami uświetniają imprezy kulturalne organizowane w gminie Daleszyce. Na przeglądach oraz konkursach wojewódzkich i powiatowych zdobywają nagrody i wyróżnienia. Mimo krótkiej działalności, w swoim dorobku posiadają także nagrody m. in. 3 miejsca na XVIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. Ponadto zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych swojej miejscowości (m. in. Jasełka , otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej). Obecnie skład zespołu to 7 osób. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Różycka.
Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki” z Marzysza


Zespół powstał w 2020 roku z inicjatywy pani Teresy Klimczak. Zadebiutował na Buskich Spotkaniach z Folklorem w 2021r. skąd przywiózł nagrodę za III miejsce, natomiast w Chmielniku śpiewaczki zajęły II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Natomiast w bieżącym roku Zespół zajął I miejsce w 46 Buskich Spotkaniach z Folklorem. Zespół posiada także na swoim koncie wyróżnienie za występ podczas Konkursu Pieśni Ludowej w Pacanowie.
Wyróżniająca się solistką zespołu jest Pani Ewa Pawłowska.
Kierownikiem zespołu jest Pani Barbara Pawłowska – Baran
Chór Miejski „MICHAEL”

Chór Miejski powstał wiosną 2009r. przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach. Zadebiutował podczas uroczystego śpiewania Pieśni Maryjnej przed figurą Matki Boskiej w Daleszycach. Chór tworzą panie z terenu gminy Daleszyce.
Swoim śpiewem panie uświetniają uroczystości parafialne, państwowe, festyny gminne. Corocznie biorą udział w eliminacjach do Wojewódzkiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, Festiwalu Pieśni Wielkopostnej, a także Powiatowym Przeglądzie Zespołów Chóralnych na Świętym Krzyżu. Chór
w 2019r. zdobył II miejsce na IV Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych w Bodzentynie.
W maju 2022 chór został wyróżniony podczas III Ogólnopolski Festiwal Pieśni Maryjnych „Laudate Mariam”.
Instruktorem chóru jest pan Wojciech Mazurczak.
Chór „URATOWANI”
Chór Uratowani został powołany w kwietniu 2017 roku przez księdza Marcina Reja (wikarego
z parafii Daleszyce) i Łukasza Górskiego. Dyrygentem został Szczepan Królikowski (organista z parafii we Wzdole Rządowym), który współpracował z chórem do czerwca 2019 roku. Od października 2019 chór prowadził Samuel Borek, od 2021r. instruktorem został Arkadiusz Kasperek. Grupa działa przy parafii Daleszyce oraz Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach. Obecnie liczy około 25 stałych członków. Nazwę URATOWANI zaproponował Łukasz Górski, to osobista metafora każdego
z nas, bo każdy przychodząc do zespołu został przed „czymś uratowany” (samotnością, lenistwem, świadomym zaniedbaniem swojego talentu itd.) Repertuar to głównie utwory o tematyce chrześcijańskiej, patriotycznej ale również rozrywkowej. Uratowani biorą udział w przeglądach i konkursach, występują podczas ważniejszych świąt kościelnych, są muzyczną oprawą ślubów, prymicji oraz imprez organizowanych przez MGOK. W swoim krótkim dorobku Uratowani mają już swój pierwszy sukces, a mianowicie zdobycie II miejsca w XI Przeglądzie Chóralnej Pieśni Sakralnej
w Skarżysku Kamiennej (czerwiec 2018). W 2022r. Chór wystąpił w daleszyckim kościele podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.