18 zespołów ludowych i 7 chórów – wzięło udział w tegorocznym VI Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Maryjnych, który odbył się parafii p.w. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach. Nie zabrakło również naszych wykonawców. Zespoły Śpiewacze „Mójczanki”, „Dalmarjanki” , Gminny Zespół Pieśni Ludowej MGOK Daleszyce pokazały się z dobrej strony i wszystkie zdobyły wyróżnienia.
Celem przeglądu jest upowszechnianie pieśni o tematyce Maryjnej i kształtowanie wartości duchowej, zachęcanie do wspólnego śpiewu w jak najszerszych kręgach, umożliwienie artystom twórczej konfrontacji, a także wymiana doświadczeń i kontaktów. Podczas przeglądu uczestnicy – chóry i zespoły ludowe – musieli wykonać 2 utwory o tematyce Maryjnej w czasie nie dłuższym niż 6 minut. Zespoły nie zawsze trzymały się regulaminu co spowodowało, że przesłuchania trwały 3,5 godziny.
Wykonawców przeglądu oceniało jury w składzie: dr Aleksandra Wieloch z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – przewodnicząca, Agata Strzeszkowska i Robert Adamczyk.
Dla zwycięzców i uczestników przeglądu przygotowano nagrody, puchary i dyplomy.
WYNIKI:
Kategoria ZESPOŁY Ludowe:
1. „Szewczanki” z Szewc-Zawady
2. „Sobkowianki” z Sobkowa i „Barwianka” z Zabłudowa (woj. podlaskie)
3. „Piekoszowianie” z Piekoszowa i „Bolminianki” z Bolmina
Kategoria CHÓRY
1.„Pasja” z Jędrzejowa
2.„Nowina” z Nowin i „Con Passione” z Zagnańska
3.„Parafialny z kościoła pw. Chrystusa Oblubieńca” w Zagnańsku i „Kameralny Królowej Pokoju”