V Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych odbył się w maju br. na placu przy basenie Perła w Nowinach. Wzięły w nim udział: Orkiestra Dęta z Bodzentyna, Orkiestra Dęta z Daleszyc, Orkiestra Dęta z Łopuszna, Gminna Orkiestra Dęta ze Strawczyna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Morawicy, Szkolna Orkiestra Dęta z Nowin, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielnika, Orkiestra Dęta z Piekoszowa.
Przegląd rozpoczęła barwna parada orkiestr, które przy dźwiękach muzyki wyruszyły z ulicy Białe Zagłębie na plac festynowy, gdzie potem zabrzmiały przeboje muzyki rozrywkowej, poważnej, marsze i utwory świętokrzyskie.
Każdy z zespołów uczestniczących w przeglądzie wykonywał trzy dowolne utwory. Przegląd nie ma charakteru konkursu, więc wszystkie orkiestry dostały pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody pieniężne. Po rozdaniu upominków wszystkie orkiestry (ok. 250 osób) zagrały wspólny koncert, a były to utwory: „Łysica”, „Happy Marsching Nr 1”, „Orkiestry Dęte”.
Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych Na stałe wpisał się już w kalendarz kulturalny powiatu kieleckiego. Wspólne występy były nie tylko okazją do spotkania muzyków, ale także polem porównania umiejętności i postępów, jakie poczyniły orkiestry od ubiegłego roku.
Orkiestra Dęta z Daleszyc 19 czerwca wyjeżdża na XVI Wojewódzki Przegląd Orkiestr OSP, który odbędzie się w Sędziszowie i ma charakter konkursu. Życzymy więc zajęcia zaszczytnego miejsca.