Wakacje organizowane prze Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wysoką frekwencją. Zajęcia miały różnorodną, począwszy od zajęć tanecznych, komputerowych, z bezpieczeństwa, warsztatów kulinarnych, malarskich, zabaw sportowych oraz rajdów pieszych.
Ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu na łonie natury były rajdy: na Wieżę Widokową w Daleszycach, po terenach miejscowości Cisów, gdzie dzieci wybrały się także do Kościoła p.w. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Proboszcz tej Parafii ks. Tomasz Baranowski opowiedział im legendę o Cisowskim Diable.
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach wspólnie z Nadleśnictwem Daleszyce zorganizował rajd leśnymi ścieżkami po Niwach. Grupa piechurów docelowo dotarła pod Pomnik „Barabasza”, której przewodnikiem był Pan Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce. Dystans nie był krótki- wynosił ok. 8km. Wszystkie dzieci okazały się twardymi zawodnikami i dały radę. Rajd zakończył się przy świetlicy w Niwach, gdzie na wszystkich podróżników czekały pyszne kiełbaski z grilla.
Kolejnym rajdem, który zorganizowaliśmy była wyprawa po Widełkach i Nowej Hucie. Punktem docelowym było wejście na Zagórze. W drodze powrotnej zajrzeliśmy do warsztatu rzeźby Pana Andrzeja Haby. Dowiedzieliśmy się jak powstają rzeźby z drewna oraz jak wykonać troczek. Każdy z uczestników mógł według wskazówek wykonać swój własny troczek na rękę. Końcowym punktem rajdu było ognisko z kiełbaskami w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach przygotowane przez sołtysa tej miejscowości Pana Pawła Adwentowicza.
Kolejnym punktem był udział w wycieczce edukacyjnej do OSP Daleszyce. Celem jej było poznanie pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów strażackich oraz poznanie zasad prawidłowego postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Prezesa OSP Daleszyce – Norberta Wojciechowskiego.
Ogromną frajdę sprawiły dzieciom warsztaty kulinarne organizowane w Świetlicach Wiejskich MGOK. Dzieci mogły same przygotować min. pizzę, gofry, tosty, naleśniki, zapiekanki, frytki oraz hot-dogi. Odbyły się także warsztaty integracyjne pn. „Od ziarenka do bochenka”. Organizatorami tych warsztatów było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. W programie był pokaz robienia i wypieku chleba tak jak dawniej, konkursy i zabawy integracyjne, pokaz sprzętu rolniczego, degustacja produktów zbożowych oraz projekcje filmów o tematyce rolniczej.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia komputerowe, gdzie miłośnicy komputerów mogli programować z klockami LEGO MINDSTORMS oraz grą SCOTTIEGO!, a także tworzyć proste gry komputerowe za pomocą programu SCRATCH.
Na zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów – Pana Łukasza Górskiego oraz Panią Halinę Górską można było zobaczyć dużo „młodych tancerzy”. Dzieci nauczyły się prostego układu tanecznego oraz miały zorganizowane różne zabawy ruchowe.
Zajęcia sportowe pokazały, że dzieci potrafią ze sobą rywalizować fair play pokonując tory przeszkód oraz uczestnicząc w wielu ciekawych konkurencjach sportowych.
Na warsztatach malarskich dzieci wykonując swoje pracy, wykazały się niesamowicie bujną wyobraźnią. Jednym z tematów takich zajęć było namalowanie obrazu pt.: ‘’Moje wymarzone wakacje’’.
Pierwszą wycieczką zorganizowaną przez MGOK Daleszyce był wyjazd na św. Krzyż. Dzieci dzielnie pokonały pieszo trasę z Nowej Huty szklakiem do Klasztoru, a wszystkim towarzyszył dobry humor.
Następnie odwiedziliśmy Zoo „Leśne Zacisze” w Lisowie. Wyjazd cieszył się bardzo wysoką frekwencją. Dopisała nam piękna pogoda, dobra atmosfera w grupie. Dzieciaczki podczas wycieczki mogły zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki, pochodzące ze wszystkich kontynentów. Wyjazd nie tylko okazał się wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Pobyt w zoo dostarczył wszystkim wiele wrażeń i radości.
Na zakończenie wakacji mieliśmy okazję odwiedzić Zamek Królewski
w Chęcinach. Podczas pobytu na zamku mogliśmy przenieść się w czasy średniowiecza. Na dziedzińcu stały narzędzia tortur, skarbiec był pełen kosztowności, nie udało nam się tylko zobaczyć Białej Damy, którą według legendy jest duch mieszkającej tu niegdyś Królowej Bony. Z wysokiej zamkowej wieży mogliśmy podziwiać piękny krajobraz. Następnym punktem wycieczki była Jaskinia Raj. „O raju” tak według legendy mieli wykrzyknąć odkrywcy Jaskini Raj na widok jej pięknego wnętrza.
Byli to uczniowie Krakowskiego Technikum Geologicznego, którzy w 1964 roku odbywali ćwiczenia terenowe w Górach Świętokrzyskich. Trasę rozpoczęliśmy od wystawy, która wprowadziła nas w fascynujący świat jaskiń. Dowiedzieliśmy się czym jest kras, nauczyliśmy się odróżniać stalaktyt od stalagmitu. Poznaliśmy także dawnych mieszkańców jaskini – Neandertalczyka oraz prehistoryczne zwierzęta – mamuta i tygrysa szablozębnego.
Podsumowanie wakacji odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym „Uroczysko” w Borkowie. Tam pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej, Miejsko Gminnego Ośrodka Kultur w Daleszycach przygotowali wiele atrakcji. Można było brać udział w zawodach przeciągania liny, panie malowały twarze, włosy, wykonywały tatuaże, można było wykonać duże bańki mydlane, pobawić się na placu zabaw, brać udział w konkursach prowadzonych przez animatorów, poczęstować się smakołykami, a także zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Dla wszystkich uczestników czekały drobne upominki wakacyjne, które w imieniu organizatorów wręczył Pan Piotr Ferens – Sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce w zastępstwie Pana Burmistrza.
Należy podkreślić, że wszystkie zajęcia zorganizowane w wakacje przez MGOK, MGOPS i MGBP odbyły się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusza Meresińskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w zorganizowanych wycieczkach oraz zajęciach, a także rodzicom za zaufanie jakim obdarzyliście nas powierzając nam swoje pociechy!!!