PODZIĘKOWANO ZA PLONY

PODZIĘKOWANO ZA PLONY

 

Dożynki to staropolski zwyczaj dziękowania za zebrane plony i prośba o urodzaj w latach kolejnych.  W tym roku mieszkańcy gminy Daleszyce uroczyście obchodzili święto plonów 18 sierpnia.

          Obchody dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą świętą w daleszyckim kościele parafialnym pw. Michała Archanioła. Podczas nabożeństwa poświęcono wieńce z kwiatów i zbóż, a także pachnące dożynkowe chleby upieczone z tegorocznych plonów, którymi jak co roku obdarowano przybyłych na mszę.

          Po mszy barwny korowód złożony z mażoretek, Orkiestry Dętej, strażackich pocztów sztandarowych, przodownic, starostów, delegacji wieńcowych i przybyłych licznie gości przemaszerował na stadion miejski przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Tam zgodnie z dożynkową tradycją chleb wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali gospodarzowi gminy Burmistrzowi Dariuszowi Meresińskiemu starości Krystyna Goroń z Komórek oraz Tomasz Kozubek z Niw.

Potem przyszedł czas na ośpiewanie i obtańcowanie wieńców dostarczonych na Dożynki.  We wszystkich obrzędach, oprócz Burmistrza uczestniczyli zaproszeni goście specjalni: Anna Krupka – Wiceminister Sportu i Turystyki, Adam Cyrański – Poseł na Sejm RP, Renata Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Henryk Milcarz  – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Grzegorz Gałuszka – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Bartłomiej Dorywalski – Wicewojewoda Świętokrzyski, Bogdan Żerniak – Prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych.

          Następnie w wyniku „Konkursu na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” wyłoniono cztery najpiękniejsze: Kół Gospodyń Wiejskich z: Niw, Marzysza, Szczecna, Komórek Mójczy.
Komisja po burzliwych i długich naradach zdecydowała, że gminę Daleszyce na tegorocznych Dożynkach Powiatowych w Mniowie będą reprezentowały Panie ze Szczecna ze swoim przepięknym wieńcem.

          W części artystycznej tegorocznych dożynek wystąpiły zespoły ludowe z gminy Daleszyce: Dalmarjanki, Zespól Pieśni Ludowej z Marzysza, Męski Zespół Śpiewaczy „Kumotry” oraz „Wesołe Gosposie” z Widełek z kapelą ludową, Chór Miejski „Michael” oraz Orkiestra Dęta z Daleszyc.

          Dla „milusińskich” czekały atrakcje takie jak: dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżka konna, mini basen czy stoisko z lodami, starsi natomiast mogli spróbować tradycyjnych wyrobów oferowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Brzechowa.

          Podczas tegorocznych dożynek po latach przerwy powrócił konkurs na najlepszego sołtysa gminy Daleszyce.  W szranki stanęło 16 sołtysów, którzy wzięli udział w
7 konkurencjach o charakterze sprawnościowym. Bezkonkurencyjny okazał się Dariusz Sarek z sołectwa Mójcza, drugie miejsce zajęła Anna Pawlik z Niestachowa, a trzecie Wojciech Smelcerz  – sołtys Sukowa. O tym, że wszystkie rozgrywki odbędą się w duchu „fair play” pokazał już początek turnieju, kiedy to wszyscy sołtysi zaprezentowali wspólnie muzyczną niespodziankę dla wszystkich zgromadzonych widzów. Następnie p. Stanisław Golmento – pracownik Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach dla sołtysów przeprowadził test pn. „Szanuj  Życie i Pracuj Bezpiecznie w Gospodarstwie”.

Specjalne podziękowanie od Burmistrza Dariusza Meresińskiego oraz Dyrektora MGOK otrzymał p. Ryszard Choptiany, który od 1996r. do 2018r. prowadził dożynki, Turniej Sołectw i Turniej Sołtysów.

                    Na zakończenie wystąpił zespół PULS, porywając wszystkich do tańca.

          Organizatorami tegorocznego gminnego Święta Plonów był Urząd Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

          Sponsorami zaś byli: LYOVIT w Daleszycach, Firma „TES” Niwki Daleszyckie, Bank Spółdzielczy Daleszyce- Górno, Zakład Masarski Henryka Zychowicz, Okręgowa Inspekcja Pracy w Kielcach, Piekarnia w Borkowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej.

 

podziękowania za plony podziękowania za plony

 

PODZIĘKOWANO ZA PLONY PODZIĘKOWANO ZA PLONY PODZIĘKOWANO ZA PLONY PODZIĘKOWANO ZA PLONY PODZIĘKOWANO ZA PLONY

You must be logged in to post a comment.