Dożynki to staropolski zwyczaj dziękowania za zebrane plony i prośba o urodzaj w latach kolejnych. W tym roku mieszkańcy gminy Daleszyce uroczyście obchodzili święto plonów 18 sierpnia.
Obchody dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą świętą w daleszyckim kościele parafialnym pw. Michała Archanioła. Podczas nabożeństwa poświęcono wieńce z kwiatów i zbóż, a także pachnące dożynkowe chleby upieczone z tegorocznych plonów, którymi jak co roku obdarowano przybyłych na mszę.
Po mszy barwny korowód złożony z mażoretek, Orkiestry Dętej, strażackich pocztów sztandarowych, przodownic, starostów, delegacji wieńcowych i przybyłych licznie gości przemaszerował na stadion miejski przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Tam zgodnie z dożynkową tradycją chleb wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali gospodarzowi gminy Burmistrzowi Dariuszowi Meresińskiemu starości Krystyna Goroń z Komórek oraz Tomasz Kozubek z Niw.
Potem przyszedł czas na ośpiewanie i obtańcowanie wieńców dostarczonych na Dożynki. We wszystkich obrzędach, oprócz Burmistrza uczestniczyli zaproszeni goście specjalni: Anna Krupka – Wiceminister Sportu i Turystyki, Adam Cyrański – Poseł na Sejm RP, Renata Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Henryk Milcarz – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Grzegorz Gałuszka – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Bartłomiej Dorywalski – Wicewojewoda Świętokrzyski, Bogdan Żerniak – Prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych.
Następnie w wyniku „Konkursu na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” wyłoniono cztery najpiękniejsze: Kół Gospodyń Wiejskich z: Niw, Marzysza, Szczecna, Komórek Mójczy.
Komisja po burzliwych i długich naradach zdecydowała, że gminę Daleszyce na tegorocznych Dożynkach Powiatowych w Mniowie będą reprezentowały Panie ze Szczecna ze swoim przepięknym wieńcem.
W części artystycznej tegorocznych dożynek wystąpiły zespoły ludowe z gminy Daleszyce: Dalmarjanki, Zespól Pieśni Ludowej z Marzysza, Męski Zespół Śpiewaczy „Kumotry” oraz „Wesołe Gosposie” z Widełek z kapelą ludową, Chór Miejski „Michael” oraz Orkiestra Dęta z Daleszyc.
Dla „milusińskich” czekały atrakcje takie jak: dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżka konna, mini basen czy stoisko z lodami, starsi natomiast mogli spróbować tradycyjnych wyrobów oferowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Brzechowa.
Podczas tegorocznych dożynek po latach przerwy powrócił konkurs na najlepszego sołtysa gminy Daleszyce. W szranki stanęło 16 sołtysów, którzy wzięli udział w
7 konkurencjach o charakterze sprawnościowym. Bezkonkurencyjny okazał się Dariusz Sarek z sołectwa Mójcza, drugie miejsce zajęła Anna Pawlik z Niestachowa, a trzecie Wojciech Smelcerz – sołtys Sukowa. O tym, że wszystkie rozgrywki odbędą się w duchu „fair play” pokazał już początek turnieju, kiedy to wszyscy sołtysi zaprezentowali wspólnie muzyczną niespodziankę dla wszystkich zgromadzonych widzów. Następnie p. Stanisław Golmento – pracownik Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach dla sołtysów przeprowadził test pn. „Szanuj Życie i Pracuj Bezpiecznie w Gospodarstwie”.
Specjalne podziękowanie od Burmistrza Dariusza Meresińskiego oraz Dyrektora MGOK otrzymał p. Ryszard Choptiany, który od 1996r. do 2018r. prowadził dożynki, Turniej Sołectw i Turniej Sołtysów.
Na zakończenie wystąpił zespół PULS, porywając wszystkich do tańca.
Organizatorami tegorocznego gminnego Święta Plonów był Urząd Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.
Sponsorami zaś byli: LYOVIT w Daleszycach, Firma „TES” Niwki Daleszyckie, Bank Spółdzielczy Daleszyce- Górno, Zakład Masarski Henryka Zychowicz, Okręgowa Inspekcja Pracy w Kielcach, Piekarnia w Borkowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej.