Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

W dniu 23 września 2018 roku na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Niwach zorganizowany został przez Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich w Niwach festyn rodzinny pn. „Grzyby i las wokół nas”.
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się regionalny konkurs kulinarny na potrawy z grzybów, w którym uczestniczyło 7 Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Brzechów, Daleszyce, Niestachów, Komórki, Słopiec, Widełki i Niwy i 7 osób indywidualnych z terenu sołectwa Niwy.
Tym razem zwyciężyło KGW z Niestachowa, które zafascynowało komisję oceniającą potrawą z grzybów o nazwie „kurczak grillowany w towarzystwie leśnych kurek”. Niemal równie pyszne okazały się trzy inne potrawy: „golonka faszerowana grzybami” gospodyń z Niwek i ”udziec z indyka faszerowany borowikami w otulinie kurkowej” przygotowany przez gospodynie z Komórek oraz „Borowiki zapiekane piekarniku” przygotowane przez KGW w Brzechowie.

Do konkursu w kategorii osoby indywidualne zgłoszono 7 potraw. W tej grupie najlepsza okazała się potrawa o nazwie „Polędwica nadziewana warzywami w sosie grzybowym i kasza pęczak”, wykonana przez panią Edytę Rubak z Niw. Drugie miejsce zajęła potrawa o nazwie „Rolada mięsno – grzybowa” Teresy Łabędowicz, a trzecia nagroda powędrowała do pani Karoliny Jabłońskiej za ”Zupę grzybową z kaszą gryczaną”.

Honorowy patronat nad konkursem kulinarnym objął pan Michał Godowski – Starosta Powiatu Kieleckiego i pan Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano atrakcyjne nagrody rzeczowe, publikacje książkowe oraz dyplomy. Nagrody rzeczowe w konkursie kulinarnym ufundowali: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Lokalna Grupa Działania „Białe Ługi, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej, a nagrody książkowe ufundowane były przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kielcach.

Organizatorzy zadbali też o najmłodszych, ogłaszając dla dzieci konkurs ze znajomości przysłów i powiedzeń związanych z lasem, który poprowadził Stanisław Golmento z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. Zabawy dla dzieci w czasie festynu prowadzone były także przez animatorów.

W programie artystycznym imprezy odbyły się występy różnych zespołów. Jako pierwszy wystąpił zespół taneczny „Kryształki”. Swój talent muzyczny zaprezentował Franciszek Kotyniewicz z Daleszyc grając solo na akordeonie. Dużą porcję piosenek biesiadnych i ludowych zaprezentował zespół śpiewaczy „ „Dalmarjanki” z Daleszyc i „Wesołe Gosposie” z Widełek. Do tańca ludowego zapraszała Kapela „SIE MA” z Górna, a gwiazdą wieczoru był Marek Fijałkowski z programem estradowym pod nazwą „Bawmy się – nie dajmy się”. Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna prowadzona przez DJ KAROLA.

Dla uczestników festynu przewidziano także degustacje potraw przy stoisku KGW Niwy oraz darmowy poczęstunek fasolką, pierogami i kiełbaską z ogniska.

Festyn zaszczycili swoją obecnością m.in. Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, Starosta Kielecki Michał Godowski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński oraz radni i sołtysi Gminy Daleszyce. Lokalną Grupę działania „Białe Ługi” reprezentowała Karolina Mazurczak. Imprezę poprowadził Dyrektor MGOK w Daleszycach – Norbert Wojciechowski.
Mimo pochmurnej aury festyn w Niwach cieszył się zainteresowaniem mieszkańców i założony plan imprezy został zrealizowany z powodzeniem.

Do grona sponsorów festynu przyłączyli się: Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, Bank Spółdzielczy Daleszyce – Górno, PPHU „LYOVIT”, Zakład Przetwórstwa Mięsa „ZYCHOWICZ”, „Drewnex” Elżbieta i Andrzej Cierpica, Restauracja „Szlak Smaku” w Niwach, Sklep Krystyna i Andrzej Witkowscy, Sklep SPAR – Marzena Dobrowolska Drewno Kominkowe -Wiesław Głozowski oraz Agnieszka i Sławomir Kwiatek, Wacław Pawlik.

Organizatorzy serdecznie dziękują fundatorom i sponsorom oraz osobom, które zaangażowały się
w organizację festynu.

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

Grzybowy festyn w Niwach już za nami !

You must be logged in to post a comment.