Bajeczne ferie za nami!

Bajeczne ferie za nami!

Niezwykle ciekawie i intensywnie spędziliśmy tegoroczne ferie zimowe. W tym roku instytucje z gminy Daleszyce: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej połączyły „swe siły” i wspólnie zorganizowały dzieciom z gminy Daleszyce ferie pod nazwą” „Bajkowa zima”. Pierwszego dnia wolnego od zajęć szkolnych dzieci mogły zobaczyć spektakl Teatru „TAK” pt. „W 7 dni dookoła bajek”. Po obejrzeniu przedstawienia zwiedzili bibliotekę i czytelnię z salą komputerową.
Drugiego dnia dzieci zostały zaproszone do hali Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury na bal przebierańców „W krainie bajek” Bal został uroczyście rozpoczęty przez dwóch, dobrze znanych Czerwonych Kapturków- panią Kierownik MGOPS Renatę Segiecińską oraz panią Dyrektor MGBP – Alicję Prendotę. Zabawę poprowadzili profesjonalni animatorzy z bawialni „Bajkowa Kraina”. To oni przenieśli dzieci w świat różnorodnych atrakcji, wśród których znalazły się: zabawy ruchowe, ogromny, kolorowy tunel czy też zabawy z wykorzystaniem chust animacyjnych. Oprócz słodkiego bufetu, przygotowanego przez organizatorów, na dzieci czekała również wata cukrowa. Pod koniec zabawy pojawił się specjalny gość – Myszka Miki, która zaangażowała dzieci do wspólnej zabawy. Każdy z uczestników Balu mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z żywą maskotką.
W środę hala MGOK zamieniła się w salę kinową. Młodzi widzowie zajadając popcorn serwowany przez członków Stowarzyszenia „Razem dla Widełek” obejrzały popularny film animowany „Sekretne życie zwierzaków domowych”.
Czwartek przebiegł pod hasłem „Parasol bezpieczeństwa” Zagadnienie bezpieczeństwa przybliżyło nam kilku zaproszonych gości: pan Damian Mazur – ratownik medyczny wykonał pokaz resuscytacji oddechowo – krążeniowej, pan Norbert Wojciechowski – prezes OSP w Daleszycach – zaprezentował filmy dotyczące zagrożeń pożarem, wraz z druhami MDP zorganizowali pokaz sprzętu i wozów strażackich w remizie OSP
w Daleszycach, pan Piotr Rogula – dzielnicowy KP w Daleszycach oraz Małgorzata Perkowska KMP w Kielcach- przeprowadzili prelekcję z prezentacją multimedialną „ Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych” w czasie której poruszono zagadnienie bezpieczeństwa w internecie. Swoim wystąpieniem całości programu dopełnił pan Dariusz Meresiński Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, który czytał dzieciom książkę Czesława Janczarskiego pt. „ Jak Wojtek został strażakiem”. Uczestnicy spotkania bardzo zaangażowali się we wspólną naukę i zabawę co stanowi gwarancję, że tegoroczna zima będzie dla nich nie tylko bajkowa, ale i bezpieczna.
Tempa nie zwalnialiśmy także w drugim tygodniu ferii. Rozpoczął się on zimowym spacerem po malowniczym lesie w Niwach, gdzie dzieci miały możliwość zobaczyć piękny leśny krajobraz. Przewodnikiem wycieczki był specjalista w Dziale Gospodarki Leśnej Nadleśnictwa w Daleszycach – Pan Paweł Kosin, który umilił wszystkim zebranym czas opowiadając ciekawostki o otaczającej przyrodzie, a także o wycince drzew. Dzieci zdobyły wiedzę na temat gatunków zwierząt i drzew występujących na terenie naszej gminy, poznały historię dotyczącą ruin starego tartaku oraz dowiedziały się na czym polega praca leśniczych. Po spacerze wszyscy uczestnicy udali się na teren Leśniczówki w Niwach , gdzie czekało na nich rozpalone ognisko, przy którym mogli upiec sobie kiełbaski. Dla rozgrzania podano gorącą herbatę. W dobrych nastrojach dzieci wróciły do domu.
Kolejny dzień ferii przeniósł dzieci w świat eksperymentów, gdzie poprzez zabawę mogły przekonać się, że nauka jest ciekawa, przyjemna a czasem nawet zabawna. Największą frajdą dla dzieci był bezpośredni kontakt z nauką poprzez aktywne uczestnictwo w wykonywaniu doświadczeń. Niespodzianką było własnoręczne wykonanie kajmaków.
I tak w przyjemnej i wesołej atmosferze upłynął kolejny dzień.
„Promyczkowy MasterChef Junior” – pod taką nazwą odbyły się środowe zajęcia podczas drugiego tygodnia ferii zimowych. Organizatorzy zadbali o to, aby charakter tego spotkania był dość niekonwencjonalny. W świat smaków wprowadziły dzieci warsztaty , podczas których uczestnicy musieli rozpoznać najbardziej charakterystyczne smaki
w kuchni. Młodzi kucharze mogli wykazać się znajomością przedmiotów wykorzystywanych podczas gotowania, odgadując z zasłoniętymi oczami rzeczy, które dotykali. Po wyżej wymienionych zadaniach na dzieci czekała kolejna atrakcja, bowiem Świetlica „Promyczek” zamieniła się w studio popularnego programu kulinarnego, w którym uczestnicy musieli samodzielnie stworzyć z przygotowanych półproduktów danie w postaci deseru. Dzieci stanęły na wysokości zadania, wiedząc że ich praca ma być później oceniona. Wśród wszystkich dań przygotowanych przez młodych masterchefów, jury wyłoniło trzy, które wyróżniły się estetyką wykonania.
W przedostatni dzień ferii odbył się pokaz iluzjonistyczny. Dzieci niczym zaczarowane przyglądały się niezwykłym sztuczkom, gdy pokaz dobiegł końca, milusińscy zabawili się w kucharzy, gdzie mogli skomponować sałatkę owocową a także przygotować smaczne kanapki. Na koniec dzieci dostały pyszne gofry, które zniknęły tak szybko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Ostatni dzień ferii zimowych pod hasłem „ Bajkowa Zima” przebiegał w duchu sportowym. Dzieci mogły brać udział w 7 dyscyplinach sportowych przygotowanych przez pracowników Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury. Wszyscy uczestnicy zawodów dostali pamiątkowe medale wręczane przez Dariusza Meresińskiego – burmistrza gminy Daleszyce, Norberta Wojciechowskiego – dyrektora MGOK, Alicję Prendotę – dyrektora MGBP oraz Renatę Segiecińska – kierownika MGOPS. A na koniec wszyscy mogli zajadać się pysznym tortem zamówionym przez MGOPS specjalnie na okazję podsumowania ferii.
Ponadto MGOK w swoich świetlicach terenowych zorganizował turniej piłkarzyków stołowych, tenisa stołowego oraz bilarda.
Dzieci naładowane pozytywnymi wspomnieniami z tegorocznych ferii ochoczo zapewniali, że chętnie wracają do szkoły ale już tęsknią za atrakcjami przygotowanymi przez Organizatorów. My obiecujemy, że przyszłe ferie zimowe będą równie ciekawe i atrakcyjne.
Do zobaczenia za rok!
Patronat honorowy nad tegorocznymi feriami objął Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

SONY DSC
SONY DSC

You must be logged in to post a comment.